Council & democracy

Councillor Martin Fitzpatrick

  • General
  • Allowances & Expenses
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Members Interests
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
Councillor Martin Fitzpatrick
Elected:
02 May 2019
First Elected::
02 May 2019
Party:
Independent
Ward:
Melbourne
Address:
15 Earp Way
Melbourne
DE73 8JQ
Mobile Telephone No:
07710030187
Biography:

I was first elected to South Derbyshire District Council on 3rd May 2019. I am 50 years old and a resident of Melbourne from the Sweet Leys area of the town. I am married with three sons and am employed in South Derbyshire as a Managing Director of a company making appliances for the caravan & motorhome industry. If you would like to contact me, then please use the details above.


Job Title:
Department:

Election History

Elected:RetiredReason
Thu 2 May 2019  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
ConservativeThu 2 May 2019 Wed 13 Jan 2021
IndependentThu 14 Jan 2021

Ward Representation History

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 6.
Council Member16 May 2019
Environmental and Development Services Committee Member21 May 2019
Finance and Management Committee Member16 January 2020
Housing and Community Services Committee Substitute16 May 2019
Joint Consultative Committee Substitute27 June 2019

Past Committee Memberships

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

DateTitleNotes
Mon, 5 Aug 2019Corporate Plan Workshop 
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.